A netes aranyvásárlás előnyei és kockázatai
Az internetes kereskedelem rohamos fejlődése új lehetőségeket nyitott meg a befektetési arany forgalmazásának területén is. Az online aranyvásárlás számos előnyt kínál, de kockázatokat is rejt magában. Ezeket érdemes mérlegelni, és ennek tükrében dönteni a vásárlás mikéntjéről. Bemutatjuk az internetes aranyvásárlás előnyeit és kockázatait, valamint néhány hasznos tanácsot adunk azoknak, akik a netes rendelést választják.
Amiről itt olvashat:
» Az online aranyvásárlás előnyei
» Az online aranyvásárlás kockázatai
» Az online aranyvásárlás 7 alapszabálya
Az online aranyvásárlás előnyei
Az internetes vásárlás egyik legnagyobb előnye a kényelem. A vevő a nap bármely szakában, otthona kényelméből intézheti a tranzakcióikat, az online boltok a hét minden napján, hétvégén, ünnepnapokon, de akár még éjjel is elérhetők. Nem kell igazodni egy fizikai üzlet nyitva tartásához, nincs sorban állás, nem kell időt szánni arra sem, hogy személyesen keresse fel az üzletet, és nem adódhat indiszkrét szituáció az üzletben, ami nagy értékű aranyvásárlás esetén mindig egy kényes kérdés.
Nyilvánvaló előny lehet, ha egy online kereskedő kedvezőbb árakat tud kínálni, mint a fizikai üzletek, amennyiben alacsonyabb költségekkel jár a webáruháza üzemeltetése. Egy kizárólag webáruházként működő forgalmazó adott esetben tud spórolni a bérleti díjon, és egyéb kapcsolódó (rezsi-)költségeken, amelyek egy hagyományos bolti tevékenység során felmerülhetnek. Ami biztosan előny, hogy az online platformok lehetőséget kínálnak a különböző termékek és árak gyors összehasonlítására, ami segíthet a legjobb ajánlatok megtalálásában.
És végezetül előny még, hogy az interneten elérhető forgalmazók általában nagyobb választékot kínálnak a befektetési nemesfémek széles tárházából, így ez a választék lehetővé teszi, hogy a vevő az elképzeléseinek leginkább megfelelő terméket válassza.
Az online aranyvásárlás kockázatai
Az internetes vásárlás egyik legnagyobb kockázata a csalások és a hamis termékek előfordulásának lehetősége. Az online piacterek bárki számára könnyen hozzáférhetőek, viszonylag kevés ráfordítással már nagyon profi megjelenésű webáruház programozható. Ez lehetőséget teremt a csalóknak, akik a világhálón egyik napról a másikra felbukkanhatnak, és mielőtt tetten érnék őket a hatóságok, máris odébb állnak, csak hogy új köntösben, új arculattal felbukkanva folytassák az átverést. Ezért különösen fontos, hogy csak megbízható, leinformálható forgalmazótól vásároljon, és alaposan ellenőrizze a vállalkozás hátterét és a vásárlói értékeléseket.
Az értékes arany mindig vonzó célpont az enyves kezű tolvajok számára. A szállítás során már eleve felmerül az ellopás kockázata, de persze el is veszhet egy értékes csomag vagy sérülhet a szállított termék, a csomag tartalma. Ezért fontos, hogy a szállító értékbiztosított küldeményként adja fel a megrendeléseket, így ha káresemény állna elő, akkor a biztosító fizeti a kártérítést.
Említeni kell az online térben történő tranzakciók kapcsán a személyes adatok védelmét, mint kényes területet. Soha ne adjon meg az interneten mások számára is láthatóan banki adatokat. Az illetéktelen, ártó célú adathalászat és a kibertámadások veszélye miatt a vásárlónak és eladónak egyaránt nagyon körültekintően kell eljárnia. Csak olyan webáruházat használjon, amely biztonságos, titkosított kapcsolatot használ, és amely rendelkezik a megfelelő adatvédelmi intézkedésekkel. Magyarországon törvényi kötelezettség, hogy az adatvédelmi irányelveket a webáruházaknak saját honlapjukon publikálniuk kell.
Szakértői tipp: Internetes vásárlását kezdje a weboldal megvizsgálásával. Ha nem talál kapcsolati adatokat, elérhetőséget (e-mail címet, telefonszámot, telephelyet), az máris gyanúra ad okot. De ne elégedjen meg azzal, hogy ezeket az adatokat megtalálta. Vegye is fel a kapcsolatot a kereskedővel írásban, telefonon, és ellenőrizze a rendelkezésre állást, tesztelje a szolgátatás színvonalát.
Jogorvoslati lehetőségek
Ha a megrendelt termék mégsem érkezik meg, vagy minősége nem egyezik a weboldalon feltüntetettel, akkor 14 napja van garanciális és visszaküldési jogai érvényesítésére. A magyar szabályok értelmében a kereskedőnek meg kell javítania, ki kell cserélnie a megrendelt árut, továbbá csökkentenie kell, vagy vissza kell térítenie az árát, ha kiderül, hogy a vásárolt árucikk hibás vagy nem úgy néz ki, vagy lényegi tulajdonságaiban eltér attól, ahogyan azt hirdették. Ha jogos panaszát végkép nem sikerül a webáruház üzemeltetőjével orvosoltatni, úgy a fogyasztóvédelmi hatóságokhoz, békéltető testülethez lehet fordulni.
Fontos tudnia azonban, hogy befektetési ügyletek esetében nem illeti meg Önt az árukereskedelemben ismert 14 napos elállási jog. A 45/2014. (II.26.) Kormányrendelet 29.§ (1) pont b) bekezdése értelmében olyan termékeknél, amelyek árazására a forgalmazó nincs ráhatással, mert a termékek ára például a tőzsdén képződik, a vásárló a vételi (eladási) megbízást követően már nem állhat el.
Az online aranyvásárlás 7 alapszabálya
1. szabály: Ellenőrizze a kereskedő hitelességét
Az első lépés mindig a kereskedő hitelességének ellenőrzése. A frissen regisztrált, „előéletmentes” eladó gyanús lehet. Inkább válasszon olyan jó hírű aranykereskedőt, amely már hosszú ideje megbízhatóan működik, amely elismert piaci szereplő, és amely pozitív vásárlói értékeléseket tud felmutatni. Próbálja meg ellenőrizni, hogy a vásárlói értékelések valós személyektől vagy hamis vásárlói profiloktól származnak-e.
2. szabály: Óvakodjon a gyanúsan olcsó termékektől
Ha vannak már jó tapasztalatai egy internetes aranykereskedővel kapcsolatban vagy ismer valakit, aki elégedett egy bizonyos webáruházzal, akkor maradjon lojális az adott internetes áruházhoz. Legyen mindig kritikus és egy kicsit gyanakvó az ismeretlen felületekkel kapcsolatban. Ha egy ajánlat túl jónak tűnik ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg gond van vele. Óvakodjon a „hihetetlen áron” kínált termékektől. Előfordulhat, hogy az áru hamis, vagy az ajálat nem is valós, esetleg nincs is raktáron, és a csalóknak csak az a szándékuk, hogy az Ön adatait megszerezzék.
3. szabály: Olvassa el a vásárlási feltételeket
Mielőtt véglegesítené a vásárlást, nézze át a szolgáltató vásárlási feltételeit. Olvassa át a honlapján közzétett írásokat, olvasson bele az esetleges további szabályzatokba és győződjön meg róla, hogy nyelvileg helyes, értelmes, érthető-e ezek szövegezése, vagy gyanúsan magyartalan, hibás, mesterséges intelligencia, fordítóprogram által előállított szövegről van-e szó.
4. szabály: Használjon biztonságos fizetési módokat
Nézze meg mindig a webhely URL-jét. Ha https:// helyett csak http://-vel írják, máris gyanakodjon, az „s” ugyanis a biztonságot jelenti. Amennyiben a böngészője címsorában egy biztonságos webhelyen (https) egy lakatot is lát, az jó jel. Ahol viszont nincs lakat, ott se nevet, se jelszót, bankkártyaadatot pedig aztán végkép ne adjon meg! Eleve kerülje a kártyahasználatot, ne vegyen igénybe ismeretlen online fizetési szolgáltatásokat. Próbálja mérsékelni a pénzügyi kockázatokat azzal, hogy inkább banki átutalással fizet, mert az ellenőrzött bankrendszerben mozgó pénzek esetén nagyobb esélye van a pénze visszaszerzésére, ha a tranzakció során valami rosszul sülne el.
5. szabály: Kérjen értékbiztosított kiszállítást
Az értékbiztosított szállítás nem olcsó, de a különösen nagy értékű áruk, mint az arany esetében, megéri ez felár. Élete legrosszabb befektetése lesz, ha egy csomag elvész vagy sérült terméket kap kézhez, és nem jár a kártérítés, mert olyasmin próbált spórolni, amin nem kellett volna.
6. szabály: Részesítse előnyben a hazait
Egy külföldi webáruház magyarított honlapján könnyű lehet megrendelést leadni, de panasz esetén már annál nehezebb dolga van a vevőnek. Minimum elvárás, hogy az online cégnek legyen magyar nyelven elérhető telefonos ügyfélszolgálata, amely felé panaszt azonnal jelezni lehet. Amennyiben hatósági, fogyasztóvédelmi, bírósági eljárásig fajulna egy panasz, az idegen nyelvű ügyintézés egy távoli, idegen jogrendszerű országban szinte reménytelen helyzetet teremt. Arról nem is beszélve, hogy egy nem hazai szolgáltató, egy külföldi weboldal leinformálása szintén nehezen kivitelezhető feladat.
7. szabály: Tárolja biztonságosan az aranyat
Miután megérkezett a csomag, gondoskodjon az arany biztonságos tárolásáról. Egy otthoni széf vagy egy banki széf használata ajánlott, hogy megvédje értékeit a lopástól vagy egyéb károktól.