A rudak és érmék állapotára is ügyelni kell
Az emberiség ősidők óta használ aranyból és ezüstből vert pénzeket, amelyek nem csak csereeszközként játszottak fontos szerepet, de régi időkben adót is ebben fizettek, és aki tehette, a megtakarításait is nemesfémekben halmozta fel. Számtalan régészeti lelet tanúskodik az ókorban elrejtett, vályogházba befalazott, kert végében elásott, csatamezőn elhullajtott érmékről. Némely római kori aranylelet a csodával határos módon jóformán hibátlan állapotban kerül elő olyan szántóföld mélyéről, ahol az utóbbi évtizedekben intenzív vegyszerezés, műtrágyázás és más mezőgazdasági munkák folytak felette. Az ezüst és az érmék készítéséhez használt többi fémtípus azonban kémiailag reakcióképes, ezért bizonyos környezeti tényezők hatására károsodhatnak.
A lényeg röviden összefoglalva |
A lényeg röviden összefoglalva |
Amiről itt olvashat:
» A csomagolás is része a termékeknek
» A páratartalom, a szélsőséges meleg és hideg
» Savak, klór, légszennyeződés
» A nemesfém felületek kézzel történő megfogása
A csomagolás is része a termékeknek
Aki fizikailag fektet nemesfémekbe, annak óhatatlanul el kell gondolkoznia a tárolás kérdésén. Ez a kérdés nem csak arra terjed ki, hogy miként kell védeni az értékeket a hívatlan vendégek elől. Azzal is foglalkozni kell, hogy a nemesfém állapota akár generációkon át kifogástalanul megmaradjon. Ezért már a gyártók is többnyire védőcsomagolással látják el a termékeiket.
Ez a csomagolás ugyanakkor nem csak állagvédelmi funkciót tölt be a szállítás, raktározás, kezelés folyamán, hanem információhordozó és a termékek certifikációja is egyben. Gondosan tárolni tehát nem csak magát a nemesfémet kell, hanem annak tartozékát, a csomagolást is. A csomagolás sérülése vagy hiánya több ezer forintot is levehet az adott termék értékéből. Hogy ez miért van így, az könnyen belátható. A forgalmazó az eredeti gyári állapotában megóvott rudakat és érméket tovább értékesítheti más vásárlónak. A sérült termékeket vagy sérült csomagolású terméket azonban kénytelen kivonni a forgalomból és visszajuttatni a gyártóhoz, aki új, hibátlan darabra cseréli azokat. Ez az oda-vissza szállítás a gyártóhoz költséget jelent, ami a visszavásárlási árból levonásra kerül.
A páratartalom, a szélsőséges meleg és hideg
A páratartalom, a nedvesség a fizikai nemesfémek legnagyobb ellensége. Bár az arany, különösen a színtiszta 24 karátos, különösen rezisztens a környezeti hatásokra. Nem úgy többi nemesfém, és a fóliacsomagolások, amelyek elég könnyen lépnek kémiai reakcióba, amikor nedves levegővel érintkeznek. A vízgőz (pára) különböző mértékben állandóan körülöttünk van, és szinte bármibe beszivároghat észrevétlenül. Ez az egyik legnehezebben megelőzhető környezeti ok, ami a befektetési termékek károsodásával járhat.
A hő önmagában nem feltétlenül lenne káros, azonban jelentősen felgyorsítja más környezeti tényezők, például páratartalom, savak és légszennyezés károsító hatását. A másik véglet a hideg, amelyet kerülni kell, mert a megfagyott páragőz folyékony vízzé válik, amely lerakódik felületekre.
Savak, klór, légszennyeződés
A savak sokféle forrásból származnak. A leggyakoribb savforrás a különféle műanyagbázisú csomagolóanyagok, amikbe sokan a termékeket védő szándékkal elcsomagolják, de idővel ezekből a savak kimosódhatnak, továbbá a tárolásra használt dobozokban jelenlévő ragasztók is bocsáthatnak ki savakat. A sav másik forrása a fabútorok és a mindennapi háztartási anyagok, mint például a tisztítószerek és a főzés során felszabaduló gőzök. Ezért ne tárolja a nemesfémeket olyan szekrényben, ahol tisztítószereket vagy egyéb vegyszereket is tárol. Kerülendő az olyan közeg is, ahol klór lehet jelen, mivel a klór olyan kémiai reakciót vált ki, amely negatívan befolyásolja a fóliacsomagolások állapotát. Szintén nem szerencsés a járművek által kibocsátott káros gázok jelenléte, ezért ne tároljon olyan helyen, amely közel van egy kőolajtermékeket tartalmazó garázshoz vagy raktárhoz.
A nemesfém felületek kézzel történő megfogása
A kézzel (ujjunkkal) történő érintés okozza a termékek leggyakoribb károsodását, de ezt lehet a legkönnyebben kivédeni is. Az ujjainkkal közvetlenül megérintett felületeken sav- és zsiradék lerakódások keletkezhetnek, amelyek károsíthatják azokat. A termékek csomagolása azonban éppen arra hivatott, hogy ez ellen védjen. Ha valamiért eltávolítja a csomagolást, és muszáj a terméket puszta kézzel megfognia, akkor azt lehetőleg csak a pereménél tegye.
Fizikai sérülés
Ha egy terméket kemény felületre leejt, az helyrehozhatatlan károkat okozhat, ilyenkor szinte biztos, hogy sérül a csomagolás. Gyakran tapasztalt sérülés az összekarcolt fóliacsomagolás, ami annak a következménye, ha érdes felületen ide-oda csúsztatják a termékeket. Kerülendő a befőttes gumival való összekötegelés, mert a gumi megnyomja, deformálja és elszínezi a csomagolást. A fizikai védelem legegyszerűbb módja, ha a termékeket puha pamut anyagba egyenként elcsomagolja.
Szakértői tipp: Egy gondos befektető nem csak az arany, ezüst érméire, rúdjaira áldoz, hanem azok megfelelő tárolásába is befektet, hiszen ezzel a nemesfémek értékének megőrzésébe fektet. Alapvető szabály a következő: Ha a környezet elég kényelmes, komfortos az ember számára, akkor valószínűleg a nemesfémek is jól érzik ott magukat. Vagyis kerülni kell az olyan szélsőségeket, mint az alagsor, pince (hideg és párás) vagy a padlás (meleg), hogy befektetése a lehető legjobb állapotban maradjon.