Eldőlt az amerikai elnökválasztás. Donald Trump győzött, ami azt jelenti, hogy januártól visszatérhet újabb négy évre a Fehér Házba. Az elmúlt hónapokban, a kampány időszakában az elemzők egy ilyen eredménytől jellemzően pozitív hatásokat vártak az aranyár számára. Ehhez képest, amióta eldőlt, hogy Trump nyerte az elnökválasztást, lejtőre került az arany árfolyama. Ez egy meglepő és az előzetes várakozásokhoz képest talán váratlan fejlemény. Az árcsökkenés elsősorban egy technikai korrekcióra vezethető vissza, aminek a hónapok óta tartó töretlen emelkedés után törvényszerűen meg kellett érkeznie. Ugyanakkor trendfordulóról egyelőre nem lehet beszélni.
VIDEÓK
Az aranypiaci befektetők egy ideje már izgalommal várták a mai napot, amely az idei év egyik legfontosabb, talán leginkább piacbefolyásoló napja lehet, amikor is eldőlhet, hogy ki nyeri az amerikai elnökválasztást. Az interjú felvételének pillanatában még szoros volt a verseny a két elnökjelölt között, de a tőzsdék előzetesen már inkább Donald Trump győzelmét árazták. Időközben be is igazolódott az ő győzelme, ami ezúttal nem számított akkora meglepetésnek, mint a 2016-os győzelem Hillary Clinton ellenében. És bár a trumpi politika hosszabb távon inkább kedvezhet az arany számára, a piac első reakciója egyelőre mégis egy kisebb korrekcióban nyilvánul meg.
Szinte nem múlik el nap egy még újabb aranyár rekord nélkül. Mintha időhurokban lenne az árfolyam, hiszen nap mint nap, újra meg újra aranyár rekordról lehet beszámolni. A legújabb rekordszint, ahol most jár a jegyzés 2.790 dollár, ami egy egészen elképesztő, lélegzet-elállító magasság. Az év eleje óta eltelt 10 hónapban már közel 40 százalékot emelkedett az aranyár. Akik eddig lemaradtak a ralliról, kétségbe esve néznek utána az elhúzó árfolyamnak, és nehéz jó tanácsot adni, hogy ugorjanak-e még fel erre a robogó expresszvonatra vagy várjanak türelemmel egy kedvezőbb beszállásra.
Kolozsi Pál Péter
Egyetemi docens közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank Jegybanki eszköztár, devizatartalék és kockázatkezelési igazgatóság vezetője
A világpiaci aranyár az eddigi rekordja közelében tanyázik 2.670 dollár közelében. Forintra átváltva ez 31.500 forintnak felel meg per gramm, ami ismét abszolút történelmi csúcs. Soha ennyit nem kellett még fizetni egy gramm 24 karátos aranyért. Ugyanakkor új piacmozgató hírekről nem igazán lehet számot adni. Egyszerűen arról van szó, hogy élénk a kereslet az arany iránt, és ez az élénk kereslet folyamatosan magasan tartja az árfolyamot, főleg, hogy a kínálati oldalon nagy a tartózkodás, tehát az eladók érezhetően kivárnak. Az árfolyam hosszútávú alakulását illetően tehát jóformán mindenki optimista, szinte mindenki további emelkedést vár.
A világpiaci aranyár enyhén konszolidáló mozgást mutat jelenleg. Úgy tűnik, hogy egyelőre megpihen a jegyzés 2.600 dollár környékén per uncia, de valódi korrekcióról egyelőre még nem lehet beszélni. A lélegzetvételnyi szünetről a vártnál jobban alakuló amerikai makrogazdasági adatok, továbbá ezzel összefüggésben a visszább vett kamatcsökkentési várakozások gondoskodtak. Ugyanakkor rövidtávon szinte képtelenség megjósolni az aranyár további irányát. Kiszámíthatatlan, hogy miként alakulhatnak a geopolitikai konfliktusok, bizonytalan a további kamatpálya és megjósolhatatlan, hogy ki nyeri az amerikai elnökválasztást, csak hogy néhány potenciálisan piacmozgató eseményt említsünk.
A Közel-Keleten ismét pattanásig feszül a húr. A megnövekedett geopolitikai feszültségek és az újabb háborús konfliktus veszélye miatt pedig további csúcsok felé menetel az aranyár. A drágulás nem meglepő, hiszen a globális válság lehetőségét magában hordozó geopolitikai konfliktusok idején a befektetők keresik a biztonságos pénzügyi menedéket, és ilyenkor már megszokott, hogy felértékelődik az arany. A Magyar Nemzeti Bank is fokozódó gazdasági bizonytalansággal számol a világban, ezért erre való hivatkozással növelte aranytartalékát egy hét eleji bejelentés szerint 15,5 tonnával immár 110 tonnára. A jegybank aranyvásárlási stratégiájának célja, hogy erősítse a Magyarországgal szembeni bizalmat és támogassa a pénzügyi stabilitást.
Magyarország hosszútávú nemzet- és gazdaságstratégiai céljait figyelembevéve a Magyar Nemzeti Bank az aranytartalék 94,5 tonnáról 110 tonnára történő emeléséről döntött. Az aranytartalék növelését támogatta, hogy tovább erősödtek azok a világgazdasági, geopolitikai és tőkepiaci folyamatok, amelyek az utóbbi években az arany szerepének felértékelődéséhez vezettek. A világgazdaság egészét jellemző fokozódó bizonytalanság közepette az arany menedékeszköz és értékmegőrző funkciójának kiemelt jelentősége van, mert erősíti az országgal szembeni bizalmat és támogatja a pénzügyi stabilitást. Az arany továbbra is az egyik legfontosabb globális tartalékeszköz, amit az elmúlt évek jelentős jegybanki aranyvásárlásai is alátámasztanak. Az aranytartalék növelésével a kelet-közép-európai régióban Magyarország rendelkezik a legmagasabb egy főre jutó aranytartalékkal.
2024-ben, a Magyar Nemzeti Bank alapításának centenáriumi évében az MNB Magyarország hosszútávú nemzet- és gazdaságstratégiai céljait figyelembevéve az aranytartalék 94,5 tonnáról 110 tonnára történő emeléséről döntött.
Az elmúlt években tovább erősödtek azok a világgazdasági, geopolitikai és tőkepiaci folyamatok, amelyek hozzájárultak az arany szerepének felértékelődéséhez. Az arany a történelem során számos funkciót töltött be a különböző pénzügyi rendszerekben. Az arany hatékonyan egészíti ki a devizatartalékot normál piaci körülmények között is. A pénzügyi és geopolitikai bizonytalanság fokozódásakor, szélsőséges piaci környezetben az arany menedékeszköz és értékmegőrző funkciójának kiemelt jelentősége van, erősítheti az országgal szembeni bizalmat, támogathatja a pénzügyi stabilitást. Mindezen előnyös tulajdonságainak köszönhetően az arany továbbra is világszerte az egyik legfontosabb tartalékeszköz. A központi bankok arany iránti kereslete is ezt támasztotta alá az elmúlt években: a jegybanki vásárlások 2021-2022-ben is emelkedtek, 2022-ben történelmi csúcsot értek el (1082 tonna), majd 2023-ban a történelmi csúcstól némileg elmaradva, de szintén 1000 tonnát meghaladó kereslettel jelentkeztek a jegybankok.
A Magyar Nemzeti Bank 1924-es alapítása óta tart aranytartalékot, állománya azonban nagymértékben ingadozott az évtizedek során. Az aranytartalék állománya a második világháborúig emelkedett, majd a háború végén az MNB legendás „Aranyvonatán” mintegy 30 tonna súlyú aranytömböt és aranypénzt menekített ki a jegybank az ausztriai Spital am Pyhrn-be. A háború után az aranytartalék visszakerült az országba, és fedezetként támogatta a magyar gazdaság stabilizációját és a pénzügyi konszolidációt a forint bevezetésekor. A rendszerváltás idején Magyarország aranytartaléka több lépcsőben minimális, mintegy 3,1 tonnás szintre csökkent.
Az MNB hosszútávú nemzet- és gazdaságstratégiai célokat szem előtt tartva 2018-ban több mint tízszeresére, 31,5 tonnára növelte az aranytartalékot, majd 2021-ben megháromszorozta, 94,5 tonnára emelte az aranykészlet állományát. Az aranytartalék jelenlegi, 110 tonnára történő növelésével az MNB folytatta a 2018-ban megkezdett aranyvásárlási folyamatot a hosszútávú nemzetstratégiai célok elérése érdekében. A magyar aranytartalék ezzel rekordszintre emelkedett. A régiós jegybankok mezőnyében az aranytartalék növelésével Magyarország egy főre jutó aranytartaléka 0,32 unciáról 0,37 unciára emelkedik, így a kelet-közép-európai régióban jelenleg hazánk rendelkezik a legmagasabb egy főre jutó aranytartalékkal.
A múlt heti amerikai kamatcsökkentés túlteljesítette a várakozásokat, az amerikai jegybank nagyobbat vágott, mint amire előzetesen számítani lehetett, és egyben azt is megerősítette, hogy a kamatcsökkentési ciklus ezzel még csak elkezdődött, a következő egy évben további csökkentések következhetnek. Ez jó hír az arany számára, amely erre a hírre további hegymenetbe kapcsolt, és megmászta most már a 2.600 dollárt is a világpiaci ár per uncia. Az aranyár tehát szárnyal köszönhetően a lazuló monetáris politikának, ugyanakkor az intő hangok is sokasodnak, amelyek arra hívják fel a figyelmet, hogy minden szintlépéssel feljebb, egyre növekszik a valószínűsége egy korrekciónak.
Szinte nincs olyan hét mostanában, hogy ne lehetne egy még újabb aranyár rekordról számot adni. A múlt hetet is egy új árfolyamcsúccsal zárta az arany 2.580 dollár magasságában per uncia, és ezen a rekord magas árszinten futottunk neki a mostani, régóta és nagy izgalommal várt hétnek, amikor is az amerikai jegybank, a Fed is végre elkezdheti csökkenteni az irányadó kamatszintet az Egyesült Államokban. Miután a dollár kamatszintnek direkt befolyása van a dollár erejére, és ezen keresztül az arany dollárban jegyzett világpiaci árfolyamára is, azzal lehet számolni, hogy az amerikai kamatvágás még tovább hajthatja felfelé az arany árfolyamát.
A világpiaci aranyár köszönhetően az erős keresletnek továbbra is nagyon magas szinten tudja tartani magát. Jelenleg 2.520 dollárt kell fizetni egy uncia aranyért, ami azt jelenti, hogy ebben a pillanatban is nagyon közel vagyunk az eddigi történelmi csúcshoz, amit 2.530 dollárnál állított be két hete a sárga nemesfém. Az árfolyam további irányát illetően a küszöbön álló jegybanki kamatdöntések lehetnek meghatározóak. Ezen a héten az Európai Központi Bank, egy hét múlva pedig az amerikai Fed vághat kamatot. A várható kamatcsökkentések miatt kirobbanóan nagy az optimizmus az arany piacán.
Az arany világpiaci árfolyama 2.500 dollár környékén ingadozik, az év eleje óta tehát 25 százalékot tudott emelkedni az árfolyam, ami egy igazán remek teljesítmény. És az a tény, hogy az utóbbi hetekben a lélektanilag fontos, kerek 2.500 dolláros árszint fölé tudott kerülni a jegyzés, bizakodásra ad okot, hogy ez az emelkedés még tovább folytatódhat. Technikailag egy légüres tér van most az árfolyam előtt, ami azt jelenti, hogy a további emelkedés akár nagyon gyors ütemben is végbemehet, akár 3.000 dollárig is per uncia. Az elemzői várakozások mindenesetre töretlenül optimisták az aranynál.
Az arany világpiaci árfolyama a New York-i tőzsdei kereskedésben néhány nappal ezelőtt már átlépte a 2.500 dolláros álomhatárt és új csúcsok felé tör. Az optimistább elemzőknél máris 2.800-3.000 dolláros célárak repkednek a levegőben. Persze azért nem árt óvatosnak lenni, hiszen minden emelkedő fázist előbb vagy utóbb konszolidáció és technikai visszaesés is követ. Az aranyár drágulásának hátterében változatlanul a geopolitikai feszültségeket lehet említeni, valamint a mérséklődő kamatok eredményeként az arany piacára áramló friss tőkét, amely valóban még tovább emelheti a már most is magas árszintet.
Az arany világpiaci árfolyama látványosan szembe tud menni a tőzsdei árazásokkal. Miközben a részvénypiacok az utóbbi napokban gyengélkedtek, az arany jegyzése ismét csúcstámadásba lendült. És ez arról tanúskodik, hogy egy hatalmas tolóerő van jelen az arany piacán, ami egyre magasabb régiókba juttatja fel a sárga nemesfém árfolyamát. Egyértelműen két tényező felel az aranyár drágulásáért, egyrészt változatlanul a geopolitika válságok, másrészt a monetáris szigor időszakának közeledő vége, a monetáris lazításokkal kapcsolatos várakozások.
Ismét tetőfokára hág a háborús feszültség a Közel-Keleten, és ez nem múlik el nyom nélkül az arany piacán. Az aranyár annak dacára tudja rekord közeli szinten tartani magát, hogy egyidejűleg egy eladási hullám söpör végéig a befektetési piacokon, ami szinte minden eszközkategóriát érint. Különösen nagyot zuhantak a tőzsdék, ezen belül is a technológiai részvények, de az aranynál és az ezüstnél jóval szerényebb mértékű a visszaesés egyelőre, mint a többi piacon. A jelenlegi árszint durván 4 százalékkal van a történelmi csúcs alatt, ami szinte semmi ahhoz képest, amennyit a részvénypiacok zuhantak a múlt hét vége óta.
A sárga nemesfém világpiaci árfolyama 2.400 dollár környékén alakult az utóbbi napokban. Az aranyár fokozatosan hódítja meg ezt a magas árszintet, és egyre inkább berendezkedik a 2.400 dollár feletti ártartományban. Az utóbbi három hónapban egyre feljebb kerülő csúcspontok, majd az ezeket követő korrekciók során egyre feljebb kerülő mélypontok jellemzik a grafikont. Ezt hívják trendszerű emelkedésnek. Jól látható az is a grafikonon, hogy egy emelkedő trendcsatornán belül hullámzik az árfolyam és kerül egyre feljebb köszönhetően a monetáris politika, a jegybanki aranyvásárlások, és a geopolitikai kockázatok irányából érkező impulzusoknak.
Az arany világpiaci árfolyama a múlt hét elején új történelmi csúcsra tudott drágulni. Ez az új csúcs 2.480 dollár per uncia. Az új rekordot törvényszerűen követi most egy kisebb megtorpanás, ami egyelőre 2.400 dollárig vetette vissza az árfolyamot. Az aranyár tehát ragyogó formát mutat a nyár kellős közepén, mindezt viszonylag váratlanul, hiszen a sokéves átlagokat nézve pont a július számít a szezonálisan leggyengébb hónapnak az arany piacán. Rekorddöntéseket sokkal inkább az olimpiai sportolóktól várunk a következő hetekben, akik közül a legjobbak győzteseknek kijáró aranyérmet vehetnek majd át. Ezek eszmei értéke felbecsülhetetlen, de vajon milyen fémértékkel bírnak?
A Donald Trump, volt amerikai elnök elleni merénylet és a csökkenő kamatokkal kapcsolatos várakozások új történelmi magasságokba katapultálták az arany árfolyamát. A csúcson 2.480 dollárt kellet fizetni egy uncia aranyért. Az új történelmi rekord váratlanul érkezett, hiszen hosszútávú átlagban inkább az állapítható meg, hogy a nyári hónapok szezonálisan nem kedveznek az aranynak. Az amerikai elnökjelölt elleni merénylet azonban újfent rávilágít a fennálló politikai rendszerek törékeny voltára, ami bizonytalanságot szül, és ez a bizonytalanság ideális közeg az aranyár növekedése számára.
Az arany világpiaci árfolyama lendületesen kezdte a második félévet. A múlt héten megközelítette a jegyzés ismét a 2.400 dollárt. A sárga nemesfém azt követően tudott erősödni, hogy megjelentek a legfrissebb munkerőpiaci adatok az Egyesült Államokban, amelyek bár nagyjából megfeleltek az előzetes várakozásoknak, de tekintettel arra, hogy nőtt a munkanélküliségi ráta, mégis növelik az esélyét annak, hogy az amerikai jegybank végre elkezdhet lazítani a kamatokon. Ez a reménysugár a mérséklődő kamatokat illetően pedig ahhoz vezet, hogy ismét jobban felragyog az arany.
Ragyogó első félévet zárt az arany árfolyama. Az évet még a 2.050 dolláros árszint magasságában kezdete a sárga nemesfém a New York-i kereskedésben, majd az ezt követő hónapokban 2.450 dollárig tudott emelkedni az árfolyam. Ezen az új rekord szinten tetőzött egyelőre a jegyzés, miután a további emelkedéshez már elfogyott az erő. Zárni pedig 2.330 dollár közelében zárta az uncia az első félévet. Tehát nem sokkal elmaradva az elért új történelmi csúcstól.
A világpiaci aranyár stabilan tartja magát 2.340-2.350 dollár környékén, egyik nap kicsit feljebb, másnap kicsit lejjebb, de nagyjából ezen az árszinten oldalaz az utóbbi pár napban az uncia jegyzése. Izgalommal várja a piac a küszöbön álló jegybanki kamatdöntő üléseket. Holnap az Európai Központi Bank fog ülésezni, és a várakozások szerint csökkenteni fogja egy kisebb mértékben az irányadó kamatrátát, amivel előre vetíti az irányt, amerre aztán heteken belül az amerikai jegybankárok is elindulhatnak majd. A piac hónapok óta árazza már a kamatcsökkentési ciklus kezdetét, tekintettel arra, hogy az arany hagyományosan a minél alacsonyabb kamatkörnyezetben teljesít a legjobban.
A pünkösdi árfolyam rekord az aranynál egyelőre rövidéletűnek bizonyult. Amint a hosszú hétvégét követő másnaptól visszatért az élet a normál kerékvágásba, és visszatértek a befektetők is a hosszú hétvégéről, úgy tért vissza az aranyár is 2.400 dollár alá. Azonban az árfolyam olcsóbbodása sem tartott sokáig, e hét elején már új vevők érkeztek, akik kaptak az alkalmon és kihasználták a kedvezőbb árat a beszállásra. A piacot túlcsorduló optimizmus jellemzi, amit fűtenek az elemzői várakozások is. A Citybank árupiaci elemzőrészlegének vezetője például legfrissebb nyilatkozatában már 3.000 dolláros unciánkénti aranyárat vár 12 hónapos időtávon.
Az aranyár a pünkösdi hosszú hétvége beszűkültebb piaci kereskedésben új történelmi csúcsra tudott drágulni. Hétfőn elérte, és kissé meg is haladta a jegyzés a 2.450 dollárt, amihez azért arra is szükség volt, hogy az ünnepnapok miatt a befektetők közül sokan távol maradjanak a piactól. Érdemi elemzői magyarázattal nem találkozni az újabb rallit illetően, az általános vélekedés szerint egyszerűen csak fut tovább a szekér az április végi kisebb megtorpanást követően. Ám történelmi csúcs ide vagy oda, fennáll a veszélye egy úgy nevezett dupla csúcs technikai alakzatnak, amely akkor következhet be, ha a sárga nemesfém nem tudná rövidtávon folytatni a menetelést 2.500 dollár irányába. Ebben az esetben egy elhúzódó, az áprilisinál mélyebb korrekció is következhet.
Gondolatok az aranypiac és a pénzforradalom lehetséges összefüggéseiről
Kolozsi Pál Péter
Egyetemi docens közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank Jegybanki eszköztár, devizatartalék és kockázatkezelési igazgatóság vezetője
Az arany árfolyama jól tartja magát az elért magas árszinten, nem sokkal elmaradva az eddigi történelmi rekordjától. A távolság a történelmi rekordhoz csupán néhány százalék, és eddig legfeljebb csak egy megtorpanásról lehet beszélni az elmúlt hónapok rallijában, egy kiterjedtebb korrekciónak ez a megtorpanás még nem nevezhető. A Távol-Keleten nagyon erős ékszervásárlási és befektetői kereslet párosulva a jegybanki aranyvásárlásokkal erős támaszai a sárga nemesfémnek, amely a mostani árszintre az elhúzódó geopolitikai feszültségeket eredményeként került.
Az arany piaca most a megnyugvás jeleit mutatja a történelmi csúcsok sorozata után. Az április közepe táján elért abszolút csúcson 2.430 dollárig jutott el a sárga nemesfém, amihez képest a mostani 2.320 dolláros árszint nagyjából 4-4,5 százalékkal van lejjebb. Az év elejéhez képest azonban még így is egy 12 százalék körüli pluszról lehet beszámolni. Miután az alig két hónap alatt bemutatott fergeteges rallival már teljesültek is az idei évre eredetileg megfogalmazott várakozások, időszerű volt, hogy jöjjön egy profitrealizálás, és ez eredményezi a mostani árkorrekciót.
Az utóbbi időszak meredek aranyár emelkedése után a hét elején élesen visszakorrigált az árfolyam. Az eddigi 2.400 dollár feletti csúcshoz képest most 100 dollárral lejjebb, 2.325 dollár környékén alakul a kereskedés, tehát durván 4 százalékkal került lejjebb a jegyzés. Ugyanakkor tekintettel a túlhevült árfolyamra, a korrekció nem érkezik meglepetésként, erre minden pillanatban számítani lehetett. Az árcsökkenés kiváltó okaként az elemzők a közel-keleti feszültségek átmeneti enyhülését valamint az amerikai kamatcsökkentési ciklus indulásának halogatását említik. A mostani konszolidáció szükségszerű ahhoz, hogy egy alacsonyabb árszintről ismét tudjon felfelé fejlődni a piac.
Az aranyár a New York-i tőzsdei kereskedésben alig marad el az eddig abszolút rekordjától 2.430 dollárnál. Bár most már túlvettnek számít a piac, technikai értelemben még mindig nem látszik, hogy tetőzne a jelenlegi dinamikus emelkedés. Sőt, egy friss elemzésében a Goldman Sachs egyenesen „rendíthetetlen bikapiacnak” nevezi a sárga nemesfém piacát, és 2.300-ról 2.700 dollárra emelte az idei év végéig az aranyra vonatkozó célárfolyamát. A további hosszabb távú drágulás mellett egy egész csokorra való érvet lehet felsorolni.
Az arany egyre gyorsuló tempóban szállítja napról napra az egyre újabb árfolyamrekordokat. A drágulás tempója és mértéke némileg meglepő, mert valójában nincsenek új, piacmozgató hírek, amik ezt kiválthatták. Csak azokat az érveket lehet sorolni, amiket az elmúlt bő fél évben is mindig emlegettünk. Éppen emiatt beszélnek egyes elemzők egy misztikus, egy rejtélyes aranyár drágulásról. Az idei évre előre jelzett, még mértéktartónak, realistának nevezhető becsléseket gyakorlatilag már mind teljesítette az aranyár azzal, hogy elérte és meghaladta a 2.300-2.350 dollárt. Most a következő árfolyamcél, amit a legtöbben kijelölnek, a 2.500 dollár környéke.
Az arany árfolyama stabilan tartja magát az elért történelmi magasságokban, ebben a pillanatban is csak alig marad el az eddigi történelmi csúcstól. 2.200 dollár környékén egyelőre elakadt a jegyzés, de érdemi korrekciót a legutóbbi rövidtávú emelkedésben még nem láttunk, most is csupán egy kisebb megtorpanásról lehet beszélni. Mindeközben vadabbnál vadabb prognózisok látnak napvilágot, de a higgadtabb elemzők is az aranyár további drágulását várják. Hosszabb távon a globális keresletet domináló ázsiai országok gondoskodhatnak még az árfolyam emelkedéséről, rövidtávon azonban a piac törvényei szerint fel kell készülni egy konszolidációra is az árfolyamban.
Az aranyárfolyam emelkedése egyelőre megrekedt 2.160 dollár környékén. Az eddigi történelmi csúcs a New York-i kereskedésben 2.195 dollár volt, amit nagyjából 10 nappal ezelőtt ért el az árfolyam. Azóta kissé lejjebb jött a jegyzés, de most próbál az elért magas árszinten stabilizálódni. Hogy ez a stabilizálódás sikerül-e vagy egy kiterjedtebb korrekció következik, az nagyban függ attól, hogy az amerikai jegybank kétnapos kamatdöntő ülése milyen eredménnyel zárul a ma esti órákban. Egy szenzáció lenne, ha esetleg kamatot csökkentene a jegybank az Egyesült Államokban. Egy ilyen döntés direkt új csúcsra repíthetné az árfolyamot.
Változatlanul arról lehet beszámolni, hogy jóformán napról napra egyre feljebb kúszik az árfolyam, egyik történelmi rekord követi a másikat, dollárban a New York-i kereskedésben és idehaza forintban egyaránt. Ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy nagyon rövid idő alatt nagyon sokat emelkedett mostanra már az árfolyam, és túlhevült a piac. Ezért számolni kell azzal, hogy hamarosan egy korrekció veheti kezdetét, hiszen az elért magas árszinten csökkenhet a kereslet és megnövekedhet a kínálat, amennyiben a korábban beszállt befektetők úgy döntenek, hogy az elért nyereségüket pénzre váltják.
Az aranyár az elmúlt napokban gyakorlatilag minden devizában új történelmi csúcsra tudott emelkedni. Dollárban tegnap 2.140 dollárig drágult az uncia jegyzése, és forintra átszámítva is új rekordot ünnepelhettek a befektetők, hiszen 25.000 forint fölé tudott emelkedni a 24 karátos, színtiszta arany grammonkénti ára. Ennyit még soha nem kellett fizetni egy gramm aranyért, és ez egyidejűleg azt is jelenti, hogy 20 év alatt gyakorlatilag megtízszereződött az aranyár, hiszen a 2000-es évek elején tizedennyibe, még csak 2.500 forintba került egy gramm arany.
A dollárban jegyzett világpiaci aranyár ugyanabban a magasságban tanyázik, mint ahol az év elejét is indította, nevezetesen nagyjából 2.030 dollár környékén. Ez a látszólagos mozdulatlanság az év eleje óta annyival azért kiegészítendő, hogy nagyjából két hete lebukott az aranyár 2.000 dollár alá, és ez akkor azt vetítette elő, hogy rövidtávon legalábbis negatív irányba mozdulhat el a holtpontról a jegyzés. A csökkenő trend azonban még megerősítésre vár, ami akkor történne meg, ha az elkövetkezendőkben 1.985 dollár alá nézne be ismét az árfolyam. Ugyanakkor a csökkenő trend meghiúsítását jelentené, ha ezzel ellentétben 2.065 dollár fölé tudna emelkedni az aranyár.
Az egy héttel ezelőtt lejtőre került aranyár az utóbbi napokban ismét jobban magára talált és visszaküzdötte magát 2.030 dollárig. Kérdés azonban, hogy csupán egy technikai visszateszt zajlik-e a múlt heti letörési szintig, és ide megérkezve ismét felerősödhet-e az eladói hajlandóság? Az eladói nyomást a továbbra is magas kamatszint táplálja, miután a kamatcsökkentések kezdete egyre kitolódni látszik.
A hét elején megjelent a legfrissebb amerikai inflációs adat, és ez alávágott az arany árfolyamának, amin rövidtávon még a Valentin nap miatt globálisan megnövekedett ékszerkereslet sem tudott segíteni. Miután az infláció az USA-ban lassabban húzódik vissza, mint amire az elemzők eddig számítottak, valószínűleg egyre inkább kitolódik a kamatcsökkentések kezdete. Ezért akik egy mihamarabbi kamatcsökkentésre spekuláltak, a friss inflációs számok hírére hirtelen hátat fordítottak a nemesfém piacának, és ez átmenetileg a 2.000 dolláros lélektanilag is fontos kerek árszint alá lökte az árfolyamot.
Az aranyár mintha téli álomra hajtotta volna a fejét, továbbra sem képes érdemben elrugaszkodni az év eleje óta jellemző árszintekről. Az elmúlt napok gazdasági eseményei csupán kisebb löketet adtak felfelé, majd lefelé, de végül visszatért a jegyzés a 2.030 dollár környéki holtpontra, mintha mi sem történt volna. A sárga nemesfém jegyzése a kamatvágási várakozások kitolódása ellenére magas szinten tartja magát, amiben nagy szerepe van a közel-keleti geopolitikai aggodalmaknak, valamint a központi bankoknak, amelyek továbbra is erős keresletet támasztanak a fizikai arany iránt.
A dollárban jegyzett világpiaci aranyár már huzamosabb ideje alig mutat mozgást. 2.030 dollár környékén alakul az árfolyam per uncia, ami 23.400 forintnak felel meg grammonként. Technikai értelemben egy szűkülő háromszög alakzatról lehet beszélni a grafikonon, amelynél egyre közelebb kerül a jegyzés a háromszög csúcsához, ami azt jelenti, hogy egyre inkább szűkül a volatilitás az árfolyamban. Ahogy közeledik az árfolyam a háromszög csúcsához, úgy közeleg a feloldása a mostani piaci patthelyzetnek. Ilyenkor, ha érkezik valamilyen izgalmasabb hír, akkor az megadhatja a döntő löketet, ami végül meghozza az elmozdulást a holtpontról.
Az arany dollárban jegyzett világpiaci árfolyama alig mutat mozgást az év eleje óta. Stabilan befészkelte magát a jegyzés 2.000 dollár fölé, és bár bizakodó a hangulat, de mégis a kivárás jellemzi a piacot jelenleg. Az elmúlt időszak piacmozgató történéseit úgy tűnik, hogy már beárazták a piaci szereplők, új, friss hírek pedig nincsenek, amik egyértelműbb mozgást hoznának az árfolyamba.
Csendesen indul az év az arany piacán. Miután az utóbbi egy hónapban befészkelte magát a jegyzés 2.000 dollár fölé a New York-i kereskedésben, az elmúlt egy hétben alig mutatott mozgást az árfolyam. Egy uncia aranyért jelenleg 2.030 dollárt kell fizetni, ami az aktuális dollár-forint keresztárfolyammal átszorozva körülbelül 22.700 forintnak felel meg grammonként. Jelenleg a geopolitikai események állnak talán a leginkább a befektetői figyelem központjában. Különösen az elnökválasztás kimenetele Tajvanon, valamint a Közel-Kelet, ahol továbbra sem csillapodik a háborús feszültség.
Tavaly év végén még belehúzott az aranyár az év utolsó napjaiban, és 2.070 dollár környékén zárta az évet a jegyzés. Ez közel 14 százalékos pluszt jelent 2023-ra. Az új évben a tavaly év végi lendület egyelőre nem tudott folytatódni, kissé másnaposan indult az új év első hete. A New York-i tőzsdén jegyzett világpiaci árfolyam visszacsorgott jelenleg 2.030 dollárig per uncia. De a gyengébben alakult első hét dacára elmondható, hogy a nagy elemzőházak és befektetési banki elemzők túlnyomó többség igen optimista az aranyár 2024-es várható teljesítményét illetően. Az elemzők jellemzően új történelmi csúcsot várnak a sárga nemesfém árfolyamában.